Budapesti Halfesztivál Szolgálatatáok Az alkoholfüggőség nem játék, és nem is szórakozás!

Az alkoholfüggőség nem játék, és nem is szórakozás!



Több ismerősöm is irigykedett rám, amikor megtudták, hogy Budapest belvárosába költözöm, ráadásul a bulinegyedbe! Fiatal vagyok ugyanis, és felvettek egy szórakozóhelyre dolgozni, ahol pincérként kezdtem el tevékenykedni. Ez azt is jelenti, hogy az éjszakai élet minden árnyoldalát is látom. Kora este jönnek a baráti társaságok, mindenki a hétköznapokhoz képest kiöltözve valami extrém ruhában, aztán rendelnek egy-egy italt… Meg még egyet és még egyet, így megy ez egész este. Aztán amikor eljön a záróra, sokan egymásra támaszkodva próbálnak kibotorkálni a helyiségből, miközben látszik rajtuk, hogy azt sem tudják, hol vannak. Ez azért szomorú, mert addig nincs baj ugyan, amíg csak jól érezzük magunkat, de egyszer valahol azt olvastam – azt hiszem, a felepulok.hu-n –, hogy a fiataloknál sokszor pont így kezdődik az alkoholfüggőség. Bár ebben a fázisban ezt még a legközelebbi hozzátartozóknak is nehéz észrevenni.

Az alkoholisták alapvetően három kategóriába esnek fogyasztási szokásaik szerint a portál írása alapján – mint később tényleg újra rátaláltam. Ebből kettőnél fordul elő rendszerességgel, hogy az illető nem (csak) gyakoriságban, hanem mennyiségben (is) átlépi a társadalmilag elfogadott határt, és abból lesznek az ilyen filmszakadással végződő történetek. Szerencsére nekem komolyabban még egyszer sem kellett beavatkoznom egy ilyen helyzetben, és mondjuk orvosi segítséget kérni, de sokszor úgy érzem, szeretnék tudni róla, ha valakinek valóban segítségre van szüksége, és szeretnék ilyenkor hasznos tanácsokkal szolgálni.

A felepulok.hu-t erősítő csapatnyi addiktológus Budapest legjobb szakemberei közül került ki. Ezt már csak azért sem túlzás állítani, mert az alkoholfüggőket hajlamos a társadalom kirekeszteni. Nem értjük, miért viselkedik így az illető és tehetetlenek vagyunk vele szemben, ezért inkább távol maradunk, vagy tévesen igyekszünk a saját világképünkbe beleilleszteni valahogy ezt a jelenséget, ami abszolút nem illik sehogy sem oda. Emiatt a saját életünkről alkotott képünk is torzul, és megjelenhet például a társfüggő viselkedés, mint egyfajta megküzdési stratégia. Ez a problémát továbbra sem oldja meg, illetve az az alkoholfüggő fejébe továbbra sem fogunk belelátni, csak a helyzet lesz még rosszabb. Úgy tűnhet tehát, hogy nincs jó megoldás…

A felepulok.hu addiktológusai Budapest területén is tevékenykednek ugyanakkor (többek között), tehát sok mindent láttak már, illetve saját életükben és/vagy környezetükben is átélték már az alkoholizmus jelenlétének negatív hatásait. Ebből kifolyólag ezt az állítást meg lehet cáfolni, viszont minden esetben személyre szabott tervet kell kidolgozni a kezelés menetére attól függően, hogy milyen a páciens állapota, melyek a lehetséges kiváltó okok, mennyire előrehaladott az alkoholbetegség kialakulása, stb. Mindezek ismeretének függvényében a Felépülők addiktológus szakembere javaslatot tehet egyéni vagy csoportos terápiára, súlyosabb esetben gyógyszeres kezelésre, illetve egy 28 napos bentlakásos programban történő részvételre is. A program keretében számos módszer kombinálva van. A bentlakók ugyanis a nap során bármikor konzultáhatnak szakemberrel, ha szükségét érzik, kiscsoportos foglalkozáson vesznek részt, ahol saját tapasztalataik megosztása mellett a környezetünkben érintettek helyzetébe is megtanulhatják beleképzelni magukat. Illetve kiránduláson és sportolási tevékenységen keresztül vezethetik le felesleges energiáikat. Mindez azért elengedhetetlen, mert az alkohol mindig csak egy tünetként jelenik meg, és ha nem sikerül feltárni azt az érzelmi űrt, amelyet a függő igyekszik kitölteni ezzel, nagy az esély a visszaesésre, illetve valamilyen más függőség kialakulására.

A felépülés természetesen nem megy egyik napról a másikra, és a 28.-ról a 29.-re sem. Ebből kifolyólag a felepulok.hu lehetőséget biztosít a volt bentlakók számára, hogy ezután is megfelelő támogatásban részesüljenek. Ez be is vált, mivel a felepulok.hu-nál kicsi a visszaesők aránya.

Az alkoholizmus tehát nem játék, és mindenkinek érdemes jobban odafigyelnie az intő jelekre!

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük